Звіт 2013

2014-01-15

Діяльність бібліотек централізованої бібліотечної системи, що обслуговує читачів - дітей в звітному періоді була спрямована на виховання в користувачів інформаційної культури, любові до книги, культури читання, вміння користуватись бібліотекою. Особлива увага приділялася широкій популяризації української літератури, історії і культури українського народу та поваги до рідної мови, національно – культурних і духовних надбань нашого народу. З цією метою була скоординована спільна робота книгозбірень, місцевих органів влади та управління, громадськості на зростання ролі бібліотек у житті району.

Особлива увага надавалась поглибленій роботі з родинами по вихованню культурних відносин в сім`ї, ознайомлення з основами правових, екологічних, естетичних знань, організації дозвілля. Велась робота по вивченню Української національної культури, ознайомлення читачів з народними традиціями, святами, обрядами, побутом, фольклором за кращими зразками української художньої літератури.

Головне завдання бібліотеки – формування особистості дитини, розвиток її духовних, пізнавальних і творчих можливостей, завдяки творчому пошуку нових нетрадиційних форм пропаганди літератури серед читачів – дітей, підвищення професійного рівня бібліотечних працівників, їх професійної майстерності та бібліотечної культури.

З цією метою діяльність бібліотек в 2013 році була спрямована на:

· удосконалення культури читання, прививання навиків самостійної роботи з книгою;

· виховання бережливого ставлення до книг;

· подальший розвиток інформативної функції бібліотеки, як інформаційно-культурного центру;

· створення комфортного бібліотечного середовища;

· активізацію морального, патріотичного, естетичного та екологічного виховання.

Бібліотека приділяє велику увагу популяризації інтернет – послуг.

Книгозбірня чи не єдина безкоштовна державна інституція, до якої можуть прийти діти, батьки за необхідною інформацією, для змістовного проведення дозвілля. Бібліотеки проводять навчання на комп’ютері і в мережі інтернет. З метою популяризації інтернет - послуг проводилися майстер-класи:

v «Відкрий для себе інтернет»,

v «Приєднуйся до активного життя з інтернетом»,

v «Школа ділового спілкування по інтернету»,

v «Знаєш, умієш, поділись своїм умінням».

Популяризації інтернет послуг сприяли такі заходи:

- в районній бібліотеці для дітей літературна веб - мандрівка «Навколо світу за 60 хвилин», віртуальна подорож «Лесині стежинки добра і любові», година пошуку в інтернеті «Ярмарка професій».

- Артемівській СБФ майстер - клас «Тисячі мудрих інтернет сторінок»

До бібліотеки звертаються читачі, щоб поспілкуватися через «Скайп» з рідними і знайомими, які проживають за межами країни. Для користувачів стали доступними книжкові фонди найбільших бібліотек України. В звітному році значно зріс імідж бібліотек завдяки інтернет послуг.

Книгозбірні застосовували різноманітні елементи реклами, організували наочні засоби «Куточок читача», «Бібліотека інформує», де були представлені всебічні відомості про бібліотеку, нові надходження літератури, на видних місцях розташовувались об’яви, звернення та пам’ятки для читачів.

Традиційним в роботі бібліотек стало відзначення подій в житті країни: День Соборності, День Конституції, річниці Незалежності України.

Серед заходів цієї тематики, що проводилися бібліотеками ЦБС заслуговують на увагу:

- перегляд літератури

- «Державотворчий потенціал української Соборності»

- виставка - консультація

- «Конституція України – гарний гарант захисту прав людини»

- перегляд літератури

- «Незалежність моєї держави»

Одним з пріоритетних напрямків у роботі бібліотеки залишається патріотичне виховання молоді. Особливе місце в роботі книгозбірень посідає тема Великої Вітчизняної та Афганської війн.

Час усе далі віддаляє нас від найбільшої трагедії XX століття, але ніколи не забуде людство тих жорстоких і тяжких років, що стали мірилом патріотизму, стійкості і мужності. Велику увагу привернули користувачів книжково – ілюстративні виставки:

- «У війни не жіноче обличчя, в Перемоги жіноче ім’я»,

- «У колі бойових побратимів» та експрес – інформація «В пам’яті живуть солдатської відваги сторінки» (Артемівська СБФ)

Ці вікопомні дати нагадували всім про не зарубцьовані рани кривавих війн. Учні з цікавістю і увагою слухали розповіді про героїчні подвиги наших односельців, які загинули на фронтах війни.

На протязі 2013 року бібліотеки проводили цикл масових заходів.

Центральною районною бібліотекою для дітей проведена година цікавих повідомлень, літературний ранок – який був запланований до дня Св. Валентина «Я тебе люблю, або жарти Святого Валентина». Відбувся захід 15 лютого, в читальному залі, участь у ньому приймали діти 4-5 класів і бібліотечні працівники.

До Міжнародного дня рідної мови: Українська мова - мова батьківщини, вона одне з багатьох див, створених народом, яка віддзеркалює душу народу, його історії. Виховуючи любов до рідної мови в бібліотеках були оформлені:

- виставка – консультація

«Без мови рідної, святої й народу нашого нема»,

- виставка – спілкування

«Чарівний світ рідної мови» (Василівська СБФ)

- виставка – консультація

«Я всім на світі поділюся, та слова рідного нікому не віддам»

(Рябківська СБФ)

- бібліографічний огляд

«Припадаю вустами до слова, мов до стиглого грона калини»

(Чапаївська СБФ)

Також до 110-річчя від дня народження Наталі Львівни Забіли української поетеси, чиє життя покладене на олтар служіння дитячій музі, в бібліотеці було проведено годину цікавих повідомлень:

- подорож по творах

«Пориньмо у світ книг Н. Забіли»

- тематична поличка

«110 років від дня народження Н.Л. Забіли, української поетеси»

(Вільхуватська СБФ)

Важливий напрямок роботи з дітьми перещеплення шанобливого ставлення до культури, звичаїв, історії рідного краю, а також збагачення читачів знаннями про рідний край, виховання любові до нього. Наш район, частина України, чарівний куточок на землі. До 90-річчя утворення Чутівського району:

- книжкова виставка – вернісаж

«Цвіте і буяє рідний край»

- виставка

«Мій рідний край, моя земля, що зветься Чутівщина»

(Вільховацької СБФ)

- літературно – музична композиція

«Зігріємо Чутівщину красою й любов’ю для наших нащадків її збережемо»

Щороку березневі дні Україна вшановує пам'ять геніального поета Тараса Григоровича Шевченка. Відродження України, її духовності не можливе без звернення до творчої спадщини Великого Кобзаря. Змістовно проводилась робота в бібліотеках району по популяризації його творів. Під час Шевченківських днів проведено ряд масових заходів:

- виставка – творчості

«Живе слово Кобзаря»;

- виставка дитячих малюнків

«Наш край – історії скарбниця, тут б’ється слово Кобзаря»;

- конкурс на краще виконання творів Т.Г.Шевченка

«Тарас Шевченко – України син»

(Вільхувацької СБФ)

Виявляючи любов і повагу до Кобзаря, діти із задоволенням беруть участь в масових заходах, присвячених життєвому і творчому шляху Т.Г.Шевченка.

Бібліотеки району залучали користувачів до участі у всеукраїнських та обласних конкурсах «В об’єктиві дитинство», «Прикрасимо книжковий дім», «Найкращий читач Полтавщини 2013» Переможцями районного етапу обласних конкурсів стали юні читачі з Новокочубеївської, Федорівської, Артемівської, районної бібліотеки для дітей. Долучалися до моніторингу «Краща книга року». Брали участь у соціалогічном досліджені на тему «Спектр послуг для дітей в бібліотеках Полтавщини».

З 11 по 15 березня в бібліотеках ЦБС проходив тиждень дитячої та юнацької книги, під час якого проводився цикл заходів. В РБдД організована виставка – подорож «Дорога нам книжка кожна, нам без неї ніяк не можна», вікторина «Книга – мудрий старий друг – книга знає все навкруг», бібліотечний урок «Книжичка відкривається – книжечка починається» в Федорівській СБФ проведений урок - свято «Нам без книг ніяк неможна». Так, в Новокочубеївській СБФ проходив бібліотечний урок «Дім без книги день без сонця».

Проблеми екології, як і проблеми збереження життя на Землі, останнім часом стали надзвичайно гострими та актуальними. Заходи, які проводилися бібліотеками, сприяли зміцненню екологічного світогляду, свідомому розумінню законів і зв’язків у природі. Книгозбірнями велась робота по розповсюдженню природничих знань, екологічному вихованню. До Дня довкілля, Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, до Чорнобильської трагедії в Кочубеївській СБФ урок пам’яті «Чорнобиль набат чи попередження», Федорівська СБФ година пам’яті «Чорнобильські дзвони», проведена екологічна мандрівка «Заказники рідного краю», Гряківська СБФ година природи «А у нас ліси небувалої краси», Артемівській СБФ еколото «В світі флори і фауни».

Родина, родинні зв’язки, сімейне виховання, сімейні традиції – у центрі уваги бібліотек. Кожного року бібліотеками ЦБС відзначається День матері та день Родини. Саме в сім’ї зароджується і міцніє любов до Батьківщини, яка починається з любові до матері та батька. До цих свят в бібліотеках були оформлені виставки – привітання «Міцна родина – щаслива Україна», виставки – композиції «Мати символ добра на землі», «Мама! Ти ж бо життя, і творення, й основа...!» (Рябківська СБФ). Смородщинська СБФ на передодні дня матері провела день відкритих дверей. Присутнім був запропонований захід «До віку матінку шануйте, свій найсвятіший оберіг»;

- до міжнародного дня захисту дітей: «Хай щастю дитини не буде кінця»

Проводилися бесіди до дня писемності «Витоки слов’янської писемності».

Бібліотеки району провели ряд заходів по відзначенню знаменних і пам’ятних дат:

- 80 років голодомору України.

- 100 років з дня смерті Лесі Українки, української поетеси проведено

віртуальну подорож «Лесині стежинки добра і любові»

- 110 років тому (1903р.) у Полтаві відкрито пам’ятник І.П.Котляревському.

- 175 років з дня народження І.С.Нечуя-Левицького, українського письменника.

Особливе місце в роботі бібліотеки приділялось патріотичному вихованню: «1025 Хрещення Київської Русі – пам’ятна віха в історії нашої», виставка – консультація до дня прапора «Наш прапор як літо : блакитне небо, золоті ниви».

Тиждень бібліотек до Всеукраїнського дня бібліотек було проведено день спеціаліста «Бібліотека - духовна скарбниця». Також проведено конкурс малюнків діти малювали бібліотеку і книги. Ознайомились з тематичними підбірками книг, виставками:

- виставка – привітання «Бібліотечний вернісаж»;

- виставка – реклама «Хіти літератури»;

- флеш – мок «Книга – моє хобі, бібліотека моя доля»

- презентація «Найкращі бібліотеки світу» (Новокочубеївська СБФ)

Однією із складових національно-патріотичного виховання, юнацтва та дітей є також краєзнавча діяльність бібліотек. Значна увага приділялась прищепленню шанобливого ставлення до української національної культури, народним традиціям, святам, обрядам. Традиційною в роботі книгозбірень району є тема козацтва, бо це відкриття славних сторінок минувшини. З нагоди відзначення українського козацтва працівниками бібліотек були організовані виставки знайомство: «Видатні сини українського козацтва», «Шляхами козацької слави».

Районною бібліотекою для дітей проведено для учнів школи ерудит – вікторину «Чи знаєш ти історію українського козацтва». Розум, спритність, винахідливість – ці достоїнства демонстрували у змаганнях діти. В Вільницькій СБФ проведена літературна - вікторина «Козацькому роду нема переводу» Традиційним дійством до Дня козацтва став вечір – конкурс організований Артемівською СБФ «Козацька Україна», який відбувся 14 жовтня в приміщенні Артемівської школи для учнів старших класів, де вступне слово мав генерал – хорунжий товариства «Українське козацтво» селищний голова Дрозд В.М.. Переможцем цього конкурсу були вручені подарунки.

Значна увага бібліотек була спрямована на популяризацію та збереження традицій нашого народу. Майже кожна бібліотека проводить збирання матеріалів з історії населених пунктів. В книгозбірнях організована постійно – діюча книжкова виставка «Пам’ятати. Відродити. Зберегти.», де представлені вироби народних умільців, фотографії з історії села.

Година спілкування «Всі ми різні але рівні», присвячена толерантності до етнічних меншин, пройшла в теплій і дружній атмосфері. Діти слухали чудову казку про «Зоряну країну». І запалили зірку різно кольоровими промінчиками, написавши на них добрі слова про своїх друзів.

Українська мова - мова батьківщини, вона одне з багатьох див, створених народом, яка віддзеркалює душу народу, його історії. Мова у нас красива і багата, мелодійна і щира як і душа українського народу. Традиційно до дня української писемності і мови «Мова – це віконце крізь яке людина бачить світ», в читальному залі проводяться святкові заходи. Цього року на свято були запрошені учні 3-б класу. Юні мовознавці прийняли участь у змаганнях. Головна мета заходу ознайомити учнів з історією України, виховати почуття глибокої любові до української мови. В Новокочубеївській СБФ організовано художньо – документальну виставку «Рідна мова – чисте джерело».

В Чапаївській СБФ проводився інформаційний експрес – огляд «Дивинки з бабусиної скриньки». Цей захід був проведений з метою виховання у дітей, любові до людей похилого віку.

Дуже цікаві дозвіллєві заходи до народних свят пройшли в бібліотеках ЦБС, а саме до Святого Миколая та Нового року. Святий Миколай щороку навідує книгозбірні району, вітає дітей на дитячих ранках «Святий Миколай до нас завітай», та організована виставка-композиція «Святий Миколай до нас завітай». З великою радістю прийшли на зустріч зі Святим Миколаєм діти в Таверівську СБФ «Наш Микола чудотворець», Вільницька СБФ «Ой хто, хто Миколая любить» урок народознавства. Всі діти писали листи Святому Миколаю із надією, чикаючи виконання своїх бажань.

Одним із основних напрямків роботи бібліотек – це популяризація правових знань, виховання у молодих читачів поваги до закону формування у них необхідності жити по правових нормах. Книгозбірні широко популяризували знання про українську символіку, прапор, герб, гімн, Конституцію України шляхом організації книжкових виставок.

У районній бібліотеці для дітей організована постійно діюча книжкова виставка «Твої права, дитино». Щороку стало традицією бібліотеками району проводити у грудні Всеукраїнський тиждень правових знань.

Тенденція до зростання шкідливих звичок, Віл/СНІДу, яка сприяє зниженню культури нації, не вщухає. Тому важливим виховним завданням бібліотек є запобігання цим звичкам, формуванням у молоді знань про здоровий спосіб життя. До всесвітнього дня боротьби зі СНІДом організована книжкова виставка застереження «Молодь за здоровий спосіб життя»

Важливим напрямком бібліотеки є популяризація літератури про страшні сторінки голодомору 1932-1933 років, трагедії українського народу.

У книгозбірнях до цієї дати організовувались книжкові виставки «Сльоза пекучої пам’яті» , «Голокост на території України», «Голодне лихоліття в пам’яті людській», на яких використовувався матеріал з періодичної преси, спогади про ті неймовірно важкі, жахливі роки.

Особлива категорія користувачів бібліотеки обдаровані діти. Багато хто з них потребує підтримки і допомоги в розвитку творчих здібностей і нахилів. У книгозбірнях постійно організовуються виставки, експозиції з робіт юних користувачів. Це здебільшого вироби з картону, тканини, бісеру. Юнаки і дівчата із задоволенням відвідують виставки малюнків своїх однолітків.

Популярністю у читачів дітей користуються клуби за інтересами, які створені при Филенківській СБФ "Юні книголюби", при Артемівській селищній бібліотеці "Барви життя" та районній бібліотеці для дітей "Юні друзі бібліотеки". Члени клубу беруть активну участь у підготовці та проведенні масових заходів: ранків, літературних ігор, конкурсів, вікторин.

Бібліотеки району продовжують плідну співпрацю з шкільними бібліотеками, координують свою роботу з педагогічними колективами шкіл. Чимало бесід , зустрічей, диспутів проведено спільно з краєзнавчим музеєм, культ - освітніми закладами.

Кiлькiсть переглядiв: 620